Kontakt

Vill du komma i kontakt med oss på teatern har du många möjligheter. Nedan hittar du all information du behöver.
Vi ser förstås allra mest fram emot ditt besök.

Besök oss/Leveransadress

Västmanlands Teater
Besöksadress/Leveransadress
Slottsgatan 11
72211 Västerås

Verkstad/Ateljé Bäckby

Besöksadress/Leveransadress
Ånghammargatan 4
72133 Västerås

Faktureringsadress

Kommunalförbundet Västmanlands Teater
Organisationsnummer 222000-1057
Fack 1794
Box 3049
831 03 Östersund
E-post 1794@faktura.scancloud.se

Biljettkassa

Biljettkassan i teaterns foajé är öppen två timmar innan föreställning.

Tel 021-470 41 10
Adress Slottsgatan 11, Västerås

Reception

Tel 021-470 41 00

E-post receptionen@vastmanlandsteater.se

 

Medarbetare

Asset 2
Administrationsavdelningen
Anna Gunstad Bäckman
Ekonomi- och administrativ chef
anna.gunstadbackman@vastmanlandsteater.se
021-470 41 20
Beppe Branchetti
Vaktmästare
beppe.branchetti@vastmanlandsteater.se
021-470 41 30
Ewa Hammarsten
Biljettadministratör
gruppbokningar@vastmanlandsteater.se
Helena Tunong
Receptionist
helena.tunong@vastmanlandsteater.se
021-470 41 24
Lina Oscarsson
Verksamhetskoordinator
lina.oscarsson@vastmanlandsteater.se
Margareta Danielsson
Löneadministratör
margareta.danielsson@vastmanlandsteater.se
021-470 41 03
Susanna Karlsson
Ansvarig Teaterbistron
021-470 41 12
Trine Johansson
Administrativ assistent
trine.johansson@vastmanlandsteater.se
021-470 41 31
Konstnärlig avdelning
Andreas Kullberg
Musiker
andreas.kullberg@vastmanlandsteater.se
Axel Fagerberg
Musiker
Bodil Malmberg
Skådespelare
bodil.malmberg@vastmanlandsteater.se
021-4704127
Cicilia Sedvall
Skådespelare
cicilia.sedvall@vastmanlandsteater.se
021-4704128
Mårten Svedberg
Skådespelare
Niklas Hjulström
Teaterchef
niklas.hjulstrom@vastmanlandsteater.se
021-470 41 01
Marknadsavdelning
Erica Söderberg
Kommunikatör
erica.soderberg@vastmanlandsteater.se
Ingegerd Svednell
Amatörteaterkonsulent
ingegerd.svednell@vastmanlandsteater.se
021-470 41 08
Lina Nordström
Kommunikatör
lina.nordstrom@vastmanlandsteater.se
021-470 41 25
Madeleine Viitasalo
Kommunikatör - föräldraledig
madeleine.viitasalo@vastmanlandsteater.se
021-470 41 07
Maria Gage
Teaterkonsulent
maria.gage@vastmanlandsteater.se
021-470 41 09
Sara-Josefina Holby
Kommunikations- och marknadschef
fina.holby@vastmanlandsteater.se
021-470 41 04
Produktionsavdelning
Anders Lundkvist
Belysningsmästare
anders.lundkvist@vastmanlandsteater.se
021-470 41 15
Ebba Malander
Producent och planeringskoordinator
ebba.malander@vastmanlandsteater.se
021-470 41 06
Gum Viktor Ohlsson
Teknisk producent
viktor.ohlsson@vastmanlandsteater.se
021-470 41 26
Gunilla Edlund Särneskog
Kostymmästare
gunilla.edlund@vastmanlandsteater.se
021-470 41 16
Henric Karlsson
Ljudtekniker
Jakob Ollinen
Scentekniker
Johan Åberg
Scenmästare
johan.aberg@vastmanlandsteater.se
021-470 41 22
Linn Westin
Rekvisitör
linn.westin@vastmanlandsteater.se
021-470 41 14
Maria Hägglund
Produktionschef och Biträdande teaterchef
maria.hagglund@vastmanlandsteater.se
021-470 41 02
Pernilla Willman
Producent
pernilla.willman@vastmanlandsteater.se
021-470 41 32
Vladi Vargas
Ljudtekniker
vladi.vargas@vastmanlandsteater.se
021-470 41 13

Vi använder cookies för att du ska få en bra användarupplevelse. Läs mer om cookies här.

Skip to content